كوچك يا بزرگ كردن بخش :.بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 36196
تعداد بازديد کنندگان سايت: 61271413 تعداد بازديد زيرپورتال: 1202831 اين زيرپورتال امروز: 89 سایت در امروز: 6822 اين صفحه امروز: 4
           

           
عضویت          

فايلها
گاهنامه شماره 7.pdf 1.15 MB
          
 
درباره اداره کل دامپزشکی استان
جمعه 3 دي 1389 تاريخچه دامپزشكي در استان اصفهان نگاهي به تاريخچه دامپزشكي اصفهان  
نگاهي به تاريخچه دامپزشكي اصفهان
 
تهيه كننده دكتر محمود خليلي فرد
 
 
در سال 1311 بدستور مرحوم دكتر حامدي مؤسس دانشگاه دامپزشكي در ايران دكتر پراين آلماني كه سرهنگ بازنشسته ارتش بود با هماهنگي سرهنگ علوي مقدم ، يك كلاس شش ماهه واكسيناتوري را در آمادگاه پادگان اصفهان برگزار كرد كه در اين كلاس آقايان مدبر صدري ، سامره اي ، شيميست و صفوي بعنوان واكسيناتور تربيت شده و به منطقه عشايري شهرضا و سميرم اعزام گرديدند .
 
محور كار دامپزشكي در اين زمان صرفاً واكسيناسيون بر عليه بيماري پلوروپونوموني واگير بزان با واكسن فرموله تهيه شده در اصفهان و مبارزه عليه بيماري پيروپلاسموز با ماده آكاپرين بود .
 
در سال 1314 در خيابان چهارباغ فعلي ، باغ بزرگي اجاره شد و درمانگاه دامپزشكي به رياست دكتر ناصح و با كمك دكتر پراين ، كارشناس درمانگاه ، كمالوند تكنسين و مترجم و حاج غلامرضائي تكنسين كشتارگاه ، شروع به كار نمود .
 
در سال 1317 دبيرستان دامپزشكي در تهران افتتاح و آقايان رضا صيرفي ، سرتيپي ، مرحوم روحاني و ارتفاعي به تهران رفته و در سال 1320 پس از فارغ التحصيل شدن از اين دبيرستان ، به اصفهان مراجعت و در مناطق عشايري فريدن و سميرم مشغول بكار شدند . در اين زمان علاوه بر مبارزه بر عليه دو بيماري قبلي بر عليه بيماري شاربن و آبله نيز واكسيناسيون انجام مي گرفت .
 
 
در سال 1323 اداره كشاورزي و دامپزشكي در يك محل كه ساختمان فعلي سازمان كشاورزي استان واقع در خيابان منوچهري مي باشد ، استقرار يافت . در اين زمان دكتر سيامك رياست كشاورزي و دكتر ارشدي رئيس دامپزشكي بودند . همزمان با شروع جنگ جهاني دوم در سال 1321 دكتر پراين به آلمان مهاجرت و مسئوليت دامپزشكي از دكتر ناصح به دكتر نجيمي و پس از آن به دكتر ارشدي سپرده شد . در اين زمان دكتر خوش منش از دانشكده دامپزشكي كرج فارغ التحصيل و عليرغم تعهد خدمت بخاطر مشكلات اقتصادي – اجتماعي جنگ در دامپزشكي بكار گرفته نشد و بالاجبار پس از هشت سال سرگرداني در آموزش و پرورش و بانك ملي در سال 1329 در شهرضا با مدرك كارشناسي به استخدام دامپزشكي درآمد . دكتر خوش منش پس از ده سال خدمت در شهرستان شهرضا و نجف آباد در سال 1339 به مسئوليت كلينيك دامپزشكي اصفهان گمارده شد .
در اين زمان مرحوم دكتر دخاني معاون اداره دامپزشكي بود و به همراه كارمندان ديپلمه و واكسيناتور دامپزشكي ، آقايان ارتفاعي ، سرتيپي ، نطنزي ، مدبر صدري و رضا صيرفي ، كار پيشگيري عليه بيماريها را انجام مي دادند . مروج تشخيص آبستني در اصفهان آقاي دكتر سيد محمد طباطبائي بود كه از تهران به اصفهان در رفت و آمد بود و بعد از آن دكتر خوش منش كار نامبرده را علمي تر دنبال نمود .
 
اولين گاوداري صنعتي در سال 1335 توسط مرحوم محمد علي كازروني در گلشهر اصفهان به سرپرستي آقاي صيرفي تأسيس گرديد كه با استخدام آقاي دكتر جاماسب ، دكتر غضنفرپور ، دكتر مدرسي ، دكتر آل احمد و آقايان دامادزاده ، ناصر برومند و تعدادي ديگر كار دامپزشكي شكل جدي تري بخود گرفت و كار خونگيري از گاو و گوسفند و مبارزه با بروسلوز (تب مالت) شروع گرديد كه پس از خونگيري در آزمايشگاه موقت دامپزشكي ، عمليات تشخيص انجام مي گرفت .
 
با گسترش مرغداريها و گاوداريها ي صنعتي ، روز به روز بر حجم كار افزوده گرديد و كارشناسان و كاردانها و تكنسينهاي فارغ التحصيل از دانشگاههاي مختلف ، جذب ادارات دامپزشكي شدند .
در سال 1370 تشكيلات دامپزشكي از ادارات كل كشاورزي منتزع و بر حسب قانون به وظايف جهاد سازندگي اضافه شد و مجدداً در سال 1379 با مصوبه مجلس وظايف امور كشاورزي ، دام و دامپزشكي تجمع و وزارت جهاد كشاورزي ايجاد گشته و دامپزشكي كماكان با كد مالي جداگانه به صورت اداره كل به كار خود ادامه داد . هم اكنون اداره كل دامپزشكي استان اصفهان با دارا بودن بيش از 350 نفر پرسنل فني و اداري شاغل در 21 شبكه دامپزشكي شهرستانها ، مركز تشخيص هاري منطقه اي ، آزمايشگاههاي مختلف تشخيصي و الايزا و ادارات ستادي شامل اداره بررسي بيماريهاي دامي و آموزش ، اداره مبارزه با بيماريهاي دامي ، اداره مبارزه با بيماريهاي طيور ، آبزيان ، زنبور عسل و كرم ابريشم ، اداره دارو ، درمان و آزمايشگاهها ، اداره نظارت بر بهداشت عمومي و اداره طرح و برنامه در خدمت مردم شريف استان و نقش مؤثري در اقتصاد و بهداشت عمومي جامعه ايفا مي نمايد .
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به سازمان دامپزشکی کشور است