• 99/11/30 - 13:38
  • تعداد بازدید : 50
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
با هدف پیشگیری از بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان؛

آغاز عملیات اجرایی واکسیناسیون پرندگان باغ پرندگان شهر اصفهان

معاون اداره بهداشت و مدیریت بیماری های طیور دامپزشکی استان اصفهان اظهار داشت: واکسیناسیون در قطع زنجیره انتقال ویروس نقش موثری دارد لیکن رعایت شرایط امنیت زیستی و اقدامات به موقع از سوی مدیریت های مراکز پرورشی صنعتی و یا باغ پرندگان نباید فراموش گردد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان اصفهان؛ دکتر عباس بدیعی <<معاون اداره بهداشت و مدیریت بیماری های طیور>> در تشریح جزییات این خبر گفت: در برنامه ملی کنترل بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، یکی از محور اساسی پیشگیری، رعایت اصول امنیت زیستی و تاکید بر رعایت حداکثری این اصول از سوی بهره برداران است.

وی افزود: در این برنامه ملی از ابزار واکسیناسیون هدفمند علیه بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان بهره می گیریم و در راستای تحقق اهداف و افزایش سطح کارایی برنامه مذکور، واکسیناسیون در طیور حساس نظیر مرغ تخمگذار و بوقلمون پس از بحران سال 95 ، 96 و  97 به مرحله اجرایی در آمده است و تاکنون بیش از 25 میلیون  دز واکسن در مزارع پرورشی طیور استان تزریق گردیده است.

دکتر بدیعی به ساماندهی بسیار خوب واحدهای پرورش صنعتی طیور در سال های اخیر اشاره و تصریح نمود: خوشبختانه با تلاش بی وقفه کارشناسان دامپزشکی و همراهی پرورش دهندگان محترم، بیش از دو سال است که هیچ موردی از بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در سطح استان پهناور اصفهان که قطب های پرورش مرغ و تولید تخم مرغ می باشد، مشاهده نشده است.

وی اذعان داشت: با توجه به جهش و تغییرات ژنتیکی  ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در برخی مناطق جهان و کشور، که احتمال درگیری مزارع پرورشی و یا مراکز نگهداری پرندگان زینتی و وحوش استان نیز وجود دارد بنابراین  با  بررسی های کارشناسانه و تخصصی، ایمن سازی پرندگان زینتی موجود در باغ پرندگان شهر اصفهان و موارد مشابه  در دستور کار قرار گرفت و با همکاری مشترک با مدیریت طرح ساماندهی ناژوان، واکسیناسیون عملیاتی گردید .

دکتر بدیعی اظهار نمود: واکسیناسیون در قطع  زنجیره انتقال ویروس نقش موثری دارد لیکن رعایت شرایط امنیت زیستی و اقدامات به موقع از سوی مدیریت های مراکز پرورشی صنعتی و یا باغ پرندگان نباید فراموش گردد تا از خسارات اقتصادی و همچنین پیشگیری لازم از حضور بیماری در جامعه انسانی را داشته باشیم  .

معاون اداره بهداشت و مدیریت بیماری طیور دامپزشکی استان اصفهان صیانت از سلامت عمومی جامعه را از اصلی ترین رسالت های دامپزشکی عنوان و خاطر نشان کرد: مجموعه تفریحی باغ پرندگان شهر اصفهان و قمصر کاشان به جهت پیشگیری از بیماری آنفلوانزای فوق حادد پرندگان تا اطلاع ثانوی تعطیل خواهد بود .

  • گروه خبری : روابط اداره کل دامپزشکی استان اصفهان ,اخبار ستاد استان,خبر,اخبار اسلایدر
  • کد خبر : 271732
کلمات کلیدی
prisf مسئول روابط عمومی اداره کل دامپزشکی اصفهان

prisf مسئول روابط عمومی اداره کل دامپزشکی اصفهان

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید