• 1400/04/29 - 09:55
 • تعداد بازدید : 33
 • زمان مطالعه : 2 دقیقه

توصیه های بهداشتی اداره کل دامپزشکی استان اصفهان ویژه عید سعید قربان

روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان اصفهان: شهروندان گرامی به جهت حفظ سلامت جامعه توصیه های دامپزشکی را جدی بگیرید.

شهروندان گرامی؛

 1. آیا می دانید از بین 1709 عامل بیماری زا،832 عامل یعنی حدود 49 % عوامل بیماری زا می توانند از حیوانات به انسان منتقل شوند؟
 2. آیا می دانید برخی بیماری های خطرناک مشترک بین انسان و دام نظیر تب مالت، تب کریمه کنگو و سیاه زخم می توانند از طریق تماس با دام آلوده یا فراورده های دامی آلوده به انسان منتقل شوند؟
 3. آیا می دانید نگهداری گوشت بمدت 24 الی 48 ساعت در دمای یخچال، می تواند منجر به نابودی عوامل بیماری زای احتمالی نظیر عوامل تب کریمه کنگو و تب مالت شود؟
 4. به منظور پیشگیری از بروز بیماری های مشترک بین انسان و دام، از کشتار دام در خارج از محیط کشتارگاه ها و همچنین خارج از مکان های موقت ویژه کشتار عید سعید قربان، جدا خودداری نمایید.
 5. به جهت مقابله هرچه بیشتر با بیماری کووید19 تا حد امکان، دام قربانی خود را به صورت غیر حضوری(سفارش تلفنی، آنلاین و...) از مراکز مجاز و معتبر تهیه فرمایید.
 6. جهت تهیه دام زنده به صورت حضوری ضمن عدم تجمع و با رعایت دقیق و الزامات بهداشت فردی از قبیل استفاده از ماسک و دستکش، حتما به مراکز مجاز عرضه بهداشتی دام مراجعه و اکیدا از خرید دام زنده از کنار معابر عمومی و خیابان‌ها و افراد غیر مجاز خودداری نمایید.
 7. با خرید و کشتار دام های قربانی خود در مکان های مجاز ویژه عید سعید قربان در سطح استان و شهر اصفهان و تحت نظارت بازرسین بهداشتی دامپزشکی، سلامت خود و بهداشت جامعه را تضمین نمائید.
 8. کشتارگاه های دام استان و همچنین مراکز موقت ویژه کشتار دام قربانی، همزمان با روز عید سعید قربان از ساعت 7 صبح لغایت 13 آماده خدمت رسانی رایگان به هم استانی های عزیز می باشد.
 9. از خوردن جگر خام و نیم پخته جدا خودداری کنید و پس از نگهداری به مدت 48 ساعت در یخچال، اقدام به خرد کردن و طبخ آن نمایید.
 10. جهت تماس با گوشت تازه و آلایش های دامی حتما از دستکش استفاده کنید و از رفتارهای مخاطره آمیز نظیر نگهداشتن چاقو دربین دندان ها، خوردن و آشامیدن در حین کشتار دام جدا خودداری کنید.
 11. کارشناسان دامپزشکی در سراسر استان همزمان با عید سعید قربان آماده پاسخگویی سوالات شما شهروندان عزیز میباشند.
 12. راه ارتباطی با دامپزشکی در سراسر استان شماره تلفن چهار رقمی 1512 می باشد.
 13. روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان اصفهان
 • گروه خبری : روابط اداره کل دامپزشکی استان اصفهان ,اخبار ستاد استان,خبر,اخبار اسلایدر
 • کد خبر : 275770
کلمات کلیدی
prisf مسئول روابط عمومی اداره کل دامپزشکی اصفهان

prisf مسئول روابط عمومی اداره کل دامپزشکی اصفهان

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید