• 99/12/04 - 21:05
  • تعداد بازدید : 27
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرپرست شبکه دامپزشکی شهرستان تیران و کرون:

ابتلای یک قلاده سگ گله به بیماری هاری/ احتمال انتقال بیماری هاری به همکار نمونه بردار بسیار بالا بود

دکتر استکی اظهار داشت: ابتلا به بیماری های خطرناک مشترک بین انسان و حیوان نظیر هاری و یا صدمات بدنی ناشی از حمله حیوانات حین کار، جزو لاینفک فعالیت در عرصه دامپزشکی است، که توجه ویژه مسئولین به حمایت از این مدافعان گمنام عرصه بهداشت و سلامت جامعه را می طلبد.

به گزارش روابط عمومی شبکه دامپزشکی شهرستان تیران و کرون؛ دکتر میثم استکی <<سرپرست شبکه>> در تشریح جزییات این خبر گفت: پیرو گزارش همکاران بخش خصوصی دامپزشکی شهرستان، مبنی بر مرگ یک قلاده سگ  گله و اخذ تاریخچه تکمیلی از صاحب سگ، سریعا اکیپ نمونه برداری این شبکه به محل مراجعه و متوجه رهاسازی لاشه سگ در محیط شدیم که پس از اخذ نمونه آزمایشگاهی، لاشه حیوان معدوم و به صورت بهداشتی دفن گردید.

وی افزود: علیرغم احتمال بسیار بالای انتقال بیماری به شخص نمونه بردار به دلیل عدم وجود شرایط استاندارد نمونه برداری، براساس وظیفه شغلی و انسانی، با استفاده از تجهیزات لازم، به سختی سر حیوان تلف شده جدا و از مغز آن نمونه های لازم اخذ و به آزمایشگاه ارسال شد.

دکتر استکی اظهار نمود: بر اساس نتایج آزمایشگاهی، نمونه ارسالی از نظر ابتلا به بیماری هاری مثبت اعلام شد که بلافاصله شخص دامدار و دیگر مرتبطین، جهت بررسی های لازم در خصوص سلامتی و پیشگیری از بیماری مذکور به شبکه بهداشت و درمان شهرستان معرفی شدند.

وی اذعان داشت: بدون فوت وقت با همکاری دهیاری، شورای اسلامی و خانه بهداشت منطقه، تمامی موارد عملیاتی مورد نیاز از قبیل واکسیناسیون سگ های روستا و گله های شعاع 3 کیلومتری، مراقبت فعال وهمچنین آموزش چهره به چهره به دامداران و حساس سازی کلنسین های شهرستان انجام و گزارش های مربوطه به فرماندار شهرستان به عنوان رئیس کمیته سلامت و امنیت غذایی ارائه گردید.

دکتر استکی افزود: ابتلا به بیماری های خطرناک مشترک بین انسان و حیوان نظیر هاری و یا صدمات بدنی ناشی از حمله حیوانات حین کار، جزو لاینفک فعالیت در عرصه دامپزشکی است، که توجه ویژه مسئولین ذی ربط، به این مدافعان گمنام عرصه بهداشت و سلامت جامعه را می طلبد.  

وی وظیفه شبکه دامپزشکی در مبارزه با بیماری هاری را، واکسیناسیون رایگان سگ های گله و نگهبان عنوان و تصریح نمود: خوشبختانه با تلاش شبانه روزی اکیپ مبارزه با بیماری های این شبکه، عملکرد پوشش واکسیناسیون هاری در ده ماهه گذشته سال جاری بیش از نود درصد پیش بینی سالانه بوده است.

سرپرست شبکه دامپزشکی شهرستان تیران و کرون در پایان، پیشگیری و مقابله با بیماری های مشترک بین انسان و دام را در درجه بالای اهمیت قرار داد و خاطرنشان کرد: تامین سلامت جامعه از والاترین اهداف سازمان دامپزشکی کشور برای تمامی اقشار جامعه است که نتیجه آن خالی بودن تخت های بیمارستانی از بیماران زئونوز است.

  • گروه خبری : اخبار شهرستان,خبر,شهرستان تیران و کرون
  • کد خبر : 271822
کلمات کلیدی
prisf مسئول روابط عمومی اداره کل دامپزشکی اصفهان

prisf مسئول روابط عمومی اداره کل دامپزشکی اصفهان

تصاویر

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید