• 1402/12/26 - 14:08
  • تعداد بازدید : 58
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
در راستای کنترل و پیشگیری از بیماری تب برفکی صورت گرفت؛

برگزاری جلسه مدیریت بحران با محوریت پیشگیری از بیماری تب برفکی در شهرستان برخوار

به گزارش روابط عمومی شبکه دامپزشکی شهرستان برخوار، جلسه مدیریت بحران با محوریت پیشگیری از بیماری تب برفکی به ریاست مهندس معینی معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری، رئیس و کارشناس شبکه دامپزشکی و نمایندگان ادارات مرتبط، در محل فرمانداری شهرستان برگزار گردید.

در این جلسه مهندس معینی ضمن قدردانی از اقدامات صورت گرفته توسط شبکه دامپزشکی در راستای کنترل و پیشگیری از بیماری تب برفکی، هدف از تشکیل این جلسه را اطلاع رسانی به ادارات و دستگاه های اجرایی و بالا بردن سطح هوشیاری و آمادگی، جهت مقابله با بروز احتمالی بیماری تب برفکی در شهرستان دانست.

در ادامه دکتر جان بخش رئیس شبکه دامپزشی شهرستان ضمن ارائه گزارشی از آخرین وضعیت بیماری تب برفکی در سطح استان و کشور به معرفی عامل بیماری، علائم بالینی، و نحوه پیشگیری از آن پرداخت.

 دکتر جان بخش عملکرد این شبکه در خصوص اقدامات پیشگیرانه از بیماری تب برفکی به خصوص عملیات واکسیناسیون را تشریح و افزود: اگر چه واکسیناسیون نقش بسزایی در مقابله با بیماری های دامی دارد، اما باید توجه داشت که صرفا نمی‌توان به آن متکی بود و رعایت حداکثری اصول بهداشتی، قرنطینه‌ای و کنترل تردد دام توسط دامداران در کنار واکسیناسیون در جلوگیری از بروز و شیوع بیماری های مختلف بسیار مؤثر است.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان برخوار در پایان ضمن جمع بندی موضوعات مطرح شده و بیان مصوبات، بر آموزش دامداران، ترغیب آنان در جهت انجام واکسیناسیون دام ها و هماهنگی لازم با دستگاه های مرتبط، اتحادیه و تشکل‌های دامی، مسئولین فنی و بهداشتی گاوداری های صنعتی استان با موضوع پیشگیری از بیماری تب برفکی تاکید نمود.

معاون فرمانداری شهرستان برخوار در پایان ضمن تشکر از زحمات پرسنل دامپزشکی با تاکید بر ضرورت اطلاع رسانی درخصوص علائم بیماری توسط دامداران و گاوداری های صنعتی در اسرع وقت گفت: اقدامات بهداشتی قرنطینه ای، مراقبت، امنیت زیستی و واکسیناسیون دام توسط شبکه دامپزشکی پیگیری گردد و جهت کنترل و پیشگیری از انتقال بیماری های دامی، نیروی انتظامی شهرستان با همکاری پلیس راه و ارگان های مرتبط درشهرستان نسبت به توقیف خودروههای بدون گواهی بهداشتی حمل دام اقدام نمایند.

شایان ذکر است بیماری تب برفکی یک بیماری ویروسی مختص دام است که با ایجاد زخم هایی در محوطه دهانی، انتهای اندامهای حرکتی و برخی موارد پستان در گله های دامی نمایان می شود و مرگ و میر و تلفات دام، وقوع لنگش، قطع ناگهانی اشتهای دام، کاهش و یا قطع ناگهانی تولید شیر و سقط جنین در دام ها از جمله علائم این بیماری است که پیشگیری از ابتلا به آن برای صنعت دامداری از اهمیت ویژه ای برخوردار است .

  • گروه خبری : خبر,شهرستان برخوار
  • کد خبر : 316598
 ناصر  خانی

ناصر خانی

تصاویر

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

لینک کوتاه