چاپ
ارسال به دوست

برگزاری کارگاه آموزشی آشنایی با بیماری تب مالت در شهرستان شاهین شهر و میمه

با تلاش شبکه دامپزشکی شهرستان شاهین شهر و میمه از ابتدای سال جاری تا کنون تعداد 18272 رأس دام سبک و تعداد 15260 رأس دام سنگین این شهرستان بر علیه بیماری تب مالت واکسینه شده اند.

به گزارش روابط عمومی شبکه دامپزشکی شهرستان شاهین شهر و میمه در ادامه سلسله جلسات کلاس های آموزشی در رابطه با پیشگیری و مقابله با بیماری تب مالت در این شهرستان ، کلاس آشنایی دامداران و روستائیان با این بیماری در محل سالن اجتماعات مرکز جهاد کشاورزی شهر گز تشکیل شد.

دکتر مزروعی از کارشناسان این شبکه در راستای ارتقاء آگاهی و دانش تولید کنندگان و بهره برداران به تشریح بیماری و روند انتقال و علائم بالینی و سایر موارد مرتبط با این بیماری پرداخته و در خصوص راههای کنترل و پیشگیری از آن و ضرورت رعایت مسائل بهداشتی و حفاظت فردی توضیحات لازم را ارائه و در ادامه به سوالات مطرح شده توسط حاضرین پاسخ داد.

در پایان تعدادی بروشور و پمفلت آموزشی تهیه شده در خصوص این بیماری و راههای انتقال آن بین حاضرین توزیع شد.

لازم به ذکر است خرید و مصرف شیر خام و فله ای خطر ابتلا به بیماری تب مالت را افزایش داده و مقابله با سودجویان و فروش دوره گردی و غیر بهداشتی عزم عمومی و همکاری افراد جامعه با دستگاههای بهداشتی و متولی را طلب می نماید.

 به علاوه توجه به تهیه شیر صرفاً از مراکز مجاز و استفاده از شیر و فرآورده های لبنی پاستوریزه و تولیدی کارخانجات لبنی از ضروریات رسیدن به اهداف بهداشتی در این زمینه می باشد.

شایان ذکر است؛ در اجرای همکاری مشترک این شبکه با شبکه بهداشت و درمان شهرستان ، این مجموعه نسبت به پیگیری گزارشات واصله در رابطه با ابتلا به تب مالت افراد به منظور بررسی وضعیت بیماری در دام ها و نیز اعلام موارد مثبت تب مالت در دامداری های شهرستان( که در سالهای اخیر با عنایت به فعالیت های عدیده پیشگیری از بیماری توسط اکیپ های دامپزشکی به صورت نادر مشاهده می شود ) به شبکه بهداشت و درمان شهرستان اقدام گردیده است.

با تلاش این شبکه دامپزشکی در راستای پیشگیری از بیماری های مشترک بین انسان و دام، از ابتدای سال جاری تا کنون تعداد 18272 رأس دام سبک و تعداد 15260 رأس دام سنگین بر علیه بیماری تب مالت واکسینه شده اند و با خونگیری از تعداد 29900 رأس دام سبک و سنگین نمونه برداری و تست مربوط به منظور شناسایی دامهای مبتلا صورت پذیرفته که تنها تعداد 3 رأس گاو مبتلا شناسایی و از چرخه تولید حذف گردیده است، لذا به نظر می رسد که با پوشش کامل مایه کوبی در شهرستان طی سالهای آتی روند کاهش ابتلا به بیماری تداوم یابد مضافاً به اینکه با برنامه های در پیش روی کمیته ارتقاء کیفیت شیر خام شهرستان و با مشارکت کلیه دستگاه ها و اتحادیه های مرتبط امید است در جهت تهیه شیر خام بهداشتی توسط بستنی فروشی ها به منظور مقابله با بیماری های مشترک گامهای مناسبی در شهرستان برداشته شود.

  • کد خبر: ٦٢٥٥/
  • ١٢:٤١ - 1397/11/24/
  • تعداد بازدید: 148

خروج